logo
logo

Get in touch

Awesome Image Awesome Image

Marketing 21 marca, 2025

Ako dostať dáta z Heureky do Looker Studia

Written by Adam

comments 0

Svet online marketingu je plný dát a na správne a účinné rozhodnutia treba vedieť tieto dáta využiť naplno. Pri práci s dátami je kľúčová ich kvalita a úplnosť, nemenej dôležitá je však aj ich vizualizácia. Mať dostupné všetky dôležité informácie a dáta prehľadne na jednom mieste dokáže nielen zvýšiť kvalitu práce s dátami ale túto prácu aj výrazne zrýchliť. Len si predstavte aké by to bolo, keby vám na zistenie akejkoľvek dôležitej informácie, ktorú potrebujete pri vyhodnocovaní dát a ďalšom rozhodovaní (niekedy aj pravidelne), stačilo otvoriť jeden prehľad.


Looker Studio

Jedným z najobľúbenejších a najpoužívanejších nástrojov globálne je Looker Studio od Google. Tento bezplatný nástroj umožňuje napojenie rôznych zdrojov dát a následne ich vizualizáciu, kombináciu aj filtrovanie. Bez ohľadu na to, aké rozhranie daná služba ponúka, po napojení do Looker Studia si vytvoríte vlastné prehľady a vlastný “dashboard”, ktorý vyhovuje práve vám. Veľkou výhodou je, že si v rámci jedného prehľadu môžete napojiť dáta z rôznych systémov a nemusíte tak otvárať viacero rozhraní, stačí vám jeden prehľad v rámci Looker Studia.

Google Ads, Google Analytics či ďalšie Google služby majú natívne bezplatné konektory, vďaka ktorým si tieto dáta môžete napojiť do Looker Studia a vizualizovať. Taktiež globálne služby ako napríklad Facebook či Microsoft Ads majú tzv. partnerské konektory, ktoré môžete využívať a napojiť si dáta aj z týchto služieb (dostupných konektorov a napojení je niekoľko stoviek). Partnerské konektory sú spravidla platené (s prípadným bezplatným plánom alebo testovacím obdobím).

Poďme sa pozrieť na to, akým spôsobom môžeme dostať dáta zo slovenskej či českej Heureky do Looker Studia.

CSV

Prvým spôsobom je nahratie CSV súboru do Looker Studia. Stačí si pripraviť alebo stiahnuť CSV súbor (napr. Sortiment report) a nahrať ho do Looker Studia, ktorý má túto možnosť. Následne je možné s dátami z CSV súboru pracovať ako s akýmkoľvek iným zdrojom dát. Veľkou nevýhodou je, že pracujete so statickými dátami, teda ak nahráte konkrétny Sortiment report, od nasledujúceho dňa budú dáta neaktuálne.

Google Sheets

V rámci Looker Studia je dostupný aj natívny konektor pre Google Sheets. Je možné si v rámci Google Sheets pripraviť akékoľvek dáta a tie následne vizualizovať v Looker Studiu. Výhodou je, že je Google Sheets sú online a “živý” dokument, teda ak upravíte dáta v Google Sheets, aktualizácia prebehne aj v Looker Studio bez potreby nahrávať nový súbor / nové napojenie (tak ako je to v prípade CSV).

Možností ako dáta z Heureky dostať do Google Sheets je viacero. Prvou je dáta opisovať / kopírovať ručne – to je jednoznačne najotravnejšia a najzdĺhavejšia možnosť. Druhou je dáta dostať do Google Sheets hromadne – napríklad po importovaní CSV súboru Sortiment reportu, ktorý si stiahnete z administrácie Heureky. Ten je možné nahrávať pravidelne do Google Sheets a tým aktualizovať dáta aj v Looker Studio prehľade. Opäť sa však jedná o zdĺhavý a manuálny proces. Poslednou možnosťou je využiť vlastné technické riešenie na sťahovanie a importovanie dát do Google Sheets, prípadne využiť niektoré z existujúcich riešení (napr. Make alebo Cost import skript).

Automatizované napojenie

Poslednou, plne automatizovanou možnosťou je využiť priamy Looker Studio konektor pre dáta z Heureky. Napríklad nástroj METRIXANA ponúka 2 Looker Studio konektory – Heureka náklady a Heureka Sortiment report. A to pre slovenskú aj českú Heureku. 

Výhodou tohto riešenia je jeho plná automatizácia – raz tieto dáta napojíte a následne ich máte každý deň aktuálne. Môžete si tak pripraviť report / prehľad nákladov, najvýkonnejších či najmenej výkonných produktov alebo prehľad konkurencie pomocou spomínaného Sortiment reportu, kde uvidíte, ako sa vám darí v porovnaní s konkurenciou. Kedykoľvek si report otvoríte, uvidíte aktuálne dáta a môžete na základe nich robiť prospešné a správne rozhodnutia (a čas potrebný na manuálne sťahovanie a import dát venovať niečomu príjemnejšiemu).

Rovnako ide o partnerské konektory, pričom METRIXANA ponúka viacero tarifov vrátane bezplatného na napojenie jedného zdroja dát (viac informácií o cenách nájdete tu).

Záver

Looker Studio je mocný nástroj, ktorý vám dokáže výrazne zrýchliť a zjednodušiť prácu. Po vytvorení prehľadov so všetkými relevantnými dátami bude hľadanie tých správnych dát a rozhodovanie sa na základe nich hračka.

No ale ktorú z dostupných možnosti na napojenie Herueky do Looker Studia využiť? V prípade, že robíte len jednorazovú analýzu, postačí vám manuálny import CSV / dát z Google Sheets. Ak však potrebujete dáta analyzovať pravidelne a dlhodobo, potrebujete plne automatizované napojenie s vždy aktuálnymi dátami, ktoré si môžete vyskúšať bezplatne (METRIXANA ponúka 14 dní na testovanie úplne zadarmo).

Máte viac otázok o Heureke, Looker Studiu alebo máte záujem o prehľad na mieru? Neváhajte nás kontaktovať.

Tags :